Lezzeti Yakala

Lezzeti Yakala

Teknik Üniversiteliler olarak yedincisini düzenleyeceğimiz Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması’nın tekrar sahneye çıkmasından onur ve mutluluk duyuyoruz. Her yıl bizlere “Mutfak Zirvesi’ne ne kadar az kaldı!” dedirten yarışmamızın nice afişlerini sosyal medya sitelerinde görmek dileğiyle…

Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması, biz kısaca LY diyoruz, İTÜ Gastronomi Kulübü tarafından düzenlenen gastronomi ile sanatın ortak bir paydada buluşturma çabası güden bir fotoğraf yarışmasıdır. İlk kez 2014 yılında fotoğraf sergisi olarak düzenlenen Lezzeti Yakala 2014’ün devam serisi olan Lezzeti Yakala 2015’de, serginin ülke çapında bir yarışmaya dönüştürülmesine karar verilmiş ve yarışmaya fotoğraf çekme tutkusuna sahip herkesin katılabilmesi sağlanmıştır. Yemek ve fotoğrafçılık alanında uzman olan jüri üyelerimiz tarafından seçilen ilk üç fotoğrafın sahiplerine, Mutfak Zirvesi’nin ilk günü sahiplerinin ödülleri verilmekte ve seçilen diğer fotoğraflar ile beraber sergimiz düzenlenmektedir. Her yıl “Yemek ve İnsan”, “Lezzetin Rengi”, “Emektar”, “Ritim”  gibi farklı konuların işlendiği yarışmamız bu yıl da “Fark Yarat!” konusu ile karşınıza çıkmaktadır.

Gastronomik fotoğraf çekme tutkusuna sahip olan herkes fotoğraf yarışmamıza katılabilir. Katılmak için detaylı şartlarımızı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğraf Sergimiz, İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi fuaye alanında sergilenmektedir. Harita bilgileri için “Mutfak Zirvesi” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraf sergisini, Mutfak Zirvesi katılımcıları ziyaret edebilir. Mutfak Zirvesi’ne katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Jüri Üyelerimiz

Erkin Ön

Erkin ÖN

Yemek Fotoğrafçısı
Işığın peşindeki yolculuğu boyunca çeşitli ulusal dergi ve ajanslar için çalıştı. Müzayede katalogları ve reklam projeleri fotoğrafladı. Şuan ise Sofra Dergisi’nin fotoğrafçısı olarak çalışmakta ve ağırlıklı olarak gıda sektöründen firmalar için çekimler yapmaya devam etmektedir.
Mehmet Ateş

Mehmet Ateş

Studio Cucina
Ünlü dergilerin, markaların ve restorantların yemek fotoğrafçılığında ilk aradığı isim olan Mehmet Ateş, Studio Cucina adlı stüdyosunda yemek fotoğrafçılığı alanında yarattığı düzen ile farklı yeni çalışmalara imza atmaktadır.
Yusuf Murat Şen

Yusuf Murat ŞEN

Profesyonel
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır. 1992’den bu yana birçok sergi yapan Murat ŞEN 2014 yılında “Islak Kent-Wet City” ismiyle kişisel sergisini yapmıştır.

Kalan Başvuru Süresi

 • 00Gün
 • 00Saat
 • 00Dakika
 • 00Saniye

Son başvuru günü 8 Mart 2020’dir.

Katılım Koşulları

 1. Yarışma kapsamında değerlendirilecek fotoğraflar gastronomi temalı ve seçilen temaya uyumlu olmalıdır.
 2. Yarışma, yaş gözetmeksizin amatör/profesyonel tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır.
 3. Katılımcılar istediği kadar fotoğraf ile yarışmaya katılabilir fakat katılımcıların gönderdiği fotoğraflardan yalnızca biri ödül kazanabilir.
 4. Fotoğrafların orijinali; JPEG-RAW formatlarından biri veya ikisi, çözünürlüğü en az 300 dpi ve kısa kenarı ise en az 2200 piksel olmalıdır. lezzetiyakala@itugastronomi.com adresine gönderilmesi gereken format JPEG olmalıdır. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar en az 2MB büyüklüğünde, çözünürlüğü 150 ya da 300 dpi olmalıdır.
 5. Orijinal fotoğrafların exif bilgilerinin olmasını, fotoğrafın sahipliğini kanıtlayabilmeniz adına bulunmasını tercih ederiz.
 6. Yarışmaya katılan fotoğrafların geçerliliği için, yarışmacıların en az bir sosyal medya hesabından (facebook, instagram, twitter) İTÜ Gastronomi Kulübü’nü, kulübümüze ait olan Tadımlık Dergisi’ni (@itugastronomi ve @tadimlikdergisi) ve tabi ki ödül sponsorlarımızın hesabını, fotoğraf sahibinin takip etmesi gerekmektedir.
 7. Yarışmaya katılırken kullanılan fotoğrafların #itugastronomi ve #lezzetiyakala etiketleri ile paylaşılması gereklidir. Aynı zamanda kullanılan fotoğrafın aslının lezzetiyakala@itugastronomi.com mailine “Fark Yarat!” konusu ile atılması gerekmektedir.
 8. Yarışmanın sonuçları, 16 Mart 2020 tarihlerinde açıklanacaktır ve İTÜ Gastronomi Kulübü’nün 18-19-20 Mart 2020 tarihli Mutfak Zirvesi’ndeki Lezzeti Yakala Fotoğraf Sergisi’nin açılış töreninde kazananlara ödülleri taktim edilecektir.
 9. Sergide yer almaya hak kazanan fotoğrafçılara KATILIM SERTİFİKASI verilecektir.
 10. Katılımcılar, yarışmaya yalnızca kendileri adına katılabilirler. Başkası adına katılım yapılamaz.
 11. Kazananlar ödüllerini teslim alırken, kişisel bilgilerinin doğruluğunu ispatlamak amacıyla nüfus cüzdanını ibraz etmelidir.
 12. Fotoğrafların sadece çeken kişiye ait olması ve daha önce hiç bir sitede yayınlanmamış olması gerekmektedir. Yarışmamıza gönderdiğiniz fotoğraf ticari amaçla kullanılmışsa ya da daha önce bir yarışmaya aynı fotoğrafın gönderildiği saptanırsa fotoğraf otomatik olarak diskalifiye edilecektir.
 13. Kazanılan ödül devredilemez, değiştirilemez veya iade edilemez.
 14. Fotoğraf üzerinde renk, kontrast ve kadraj düzenlemeleri dışında dijital manipülasyon yapılamaz.
 15. Yarışmaya katılan fotoğrafın üzerinde imza niteliği taşıyan (isim vb.) yazıların ve sembollerin bulunması durumunda, fotoğraf değerlendirmeye alınmayacak ve sergide yer alamayacaktır.
 16. Şiddet ve pornografik unsurlar içeren fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 17. Yarışma sonunda kazananların isimleri, İTÜ Gastronomi Kulübü tarafından dilediği yazılı ve dijital mecrada (internet, dergi, pop malzemesi vs.) reklam ve tanıtım amaçları için süresiz olarak, dilediği zaman ve şekilde kullanılabilir.
 18. Sergi için seçilen fotoğraflar, fotoğrafçıların ve fotoğrafların isimleri ile birlikte internet sitemiz olan www.itugastronomi.com adresinde yayımlanacaktır.
 19. İTÜ Gastronomi Kulübü, hile yapan katılımcıları diskalifiye etme hakkını saklı tutar.
 20. İTÜ Gastronomi Kulübü, yarışma koşullarında değişiklik yapma hakkını gizli tutar.
 21. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 22. Yarışmaya katılan herkes yukarıda belirtilen tüm koşulları kabul etmiş sayılır.
 23. Son başvuru tarihi 1 Mart 2020’dir. Kaçırmayın, lezzetle kalın

Geçmiş Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışmaları