Tadımlık

Tadımlık

İTÜ Gastronomi Kulübü bünyesinde bulunan dergimizi sizlere sunarken onur ve gurur duyuyoruz ve ayrıca dergimizde sadece İTÜ üyelerinin emeklerinin olmadığının da altını çizmek istiyoruz.

“Neden dergimiz yok?” sorusunun üzerine çalışmalarına başladığımız dergimiz; mühendislik okumakla sınırlı kalmayıp, gastronomi alanına ilgi duyan, gezip görerek bilgilenmeyi, yeni kültürleri ve yeni tatları keşfetmeyi seven bir öğrenci, grubunun dergisidir. İçeriğinden tasarımına, basın sürecinden dağıtımına kadar tamamıyla gastronomiye gönül vermiş öğrencilerin emeklerinden oluşan bir dergidir. Sayıların tamamına internet sitemizden ulaşabilmekle birlikte İstanbul’daki çeşitli mekanlarda ve tüm İTÜ kampüslerinde bulabilirsiniz.

Tadımlık Dergisi; yazar ekibi, editör ekibi, tasarım ekibi, sosyal medya ekibi, ar-ge ekibi, sponsorluk ekibi olmak üzere altı farklı ekipten oluşmaktadır. Her ekip kendi arasında ve diğer ekiplerle arada çalışarak dergiye sürekli ve dinamik bir ilerleme kazandırmaktadır. Ben iyi yazarım, yaratıcı tasarımlar yaparım, kaliteli fotoğraflar çekerim diyen veya bu konularda ilerlemek istiyorum diyenler için kapımız sonuna kadar açık. Bizlere yazın, sizler de bu ekibin bir parçası olun.

Ekipler hakkında daha fazla bilgi almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: Ekiplerimiz

Ekiplerimizde bulunmak isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: Ekip Başvuru Formu